Finalisti Sectiunea muzica usoara 2018

Felicitari tuturor celor care si-au dorit sa participe la Festivalul International Volare, editia a IX-a. Tara noastra are un numar impresionant de talente ce merită evidențiate. Succes tuturor in pregatirea continuă!

Felicitari concurentilor, profesorilor si parintilor !

Pana la data de 10 iulie 2018 toti concurentii sunt rugati sa finalizeze documentele solicitate (textul atat in limba romana cat si in limba engleza) si declaratia de cesionare drepturi pe perioada festivalului.

De asemenea, negativul in format mp3 pe care va canta concurentul in festival va fi trimis prin email pentru a se realiza banda de concurs. Nu se admit modificari in perioada  desfasurarii festivalului.

Va asteptam cu drag la Piatra –  Neamț!

 In cazul in care, din motive personale exista concurenti ce doresc sa se retraga din concurs, va rugam sa informati organizatorii festivalului, pentru a putea inlocui concurentul si a da astfel posibilitatea urmatorului clasat sa participe.  Mentionam de asemenea ca in actualele liste pot aparea si alti concurenti straini care pana la aceasta data nu au finalizat documentele necesare finalistilor (acestia avand invitatii primite in cadrul altor festivaluri, avand deja calitatea de finalist).

Categoria de varsta 4-6 ani in ordinea varstei

Nr.Crt. Nume si prenume concurent Varsta Localitate Titlul Melodiei Compozitor/Textier
1.       Damian Sasha Maria 4 Galati Ecoul Virgil Popescu
2.       Ionescu Sara 4 Broșteni, Vrancea Găinușa Nușa Cristian Alivej/Viorela Filip
3.       Lungu Maria Daria 5 Targoviste Hajde Da Ludujemo Repertoriu sârbesc
4.       Chirca Rezan-Angela 6 Vaslui Zana Cea Buna Marcel Iorga
5.       Sav Clara 6 Targoviste Soseste circul Marcel Iorga

 

Categoria de varsta 7 ani, in ordinea alfabetica

Nr.crt. Nume Ani Oras Titlul melodiei Compozitor/textier
1.         Ailincai Rebecca Elena 7 Bucuresti Arlechinul Adrian Doxan
2.         Axinte Anastasia Elena 7 Bacau Stea printre stele mama mea Claudiu Bulete
3.         Berea Maria-Alexia 7 Piatra-Neamt Sunt sic Virgil Popescu/George Popovici
4.         Enache Ionuț-Teodor 7 Broșteni Mie îmi place dansul Constantin Ungureanu/Valeria Ungureanu
5.         Grigoras Beatrice Gabriela 7 Piatra-Neamt Charlestonul Jolt Kerestely/Viorela Filip
6.         Postolica Andrei 7 Piatra-Neamt Vreau respect Mihai Alexandru
7.         Radev Nicolay 7 Bulgaria Internet Haigashtot Agasian/Tatiana Balova
8.         Radu Alessia Ioana 7 Bacau Papusa Rock Claudiu Bulete
9.         Sava Delia Maria 7 Bacau Un bemol si un diez Jolt Kerestely

 

Categoria de varsta 8 ani, in ordinea alfabetica

Nr.Crt. Nume si prenume concurent Varsta Localitatea Titlul melodiei Compozitor/Textier
1.         Ailincai Erika Maria 8 Piatra-Neamt Hei,hei! Marius Teicu/Corina Despot
2.         Dariescu Alexandrina 8 Vaslui Stiu ce vreau Mihai Alexandru/Cezar Cristea
3.         Dobos Antonia Ariana 8 Bacau Unstoppable Rep. International
4.         Eliza Daria Pintican 8 Baia Mare Ingerul meu Miscutia Valeria
5.         Gresoi Alexia Ioana 8 Targoviste Dorule Pasha Parfeni
6.         Ionescu Ruxandra- Ilinca 8 Broșteni Noi visam o lume mult mai buna Cristian Alivej/Viorela Filip
7.         Lăcătușu Maria 8 Vaslui Scrisoare catre Dumnezeu Viorela Filip
8.         Mihail Salum 8 Cluj Napoca Undo Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed „K-One” Pirouzpanah
9.         Patriche Anastasia Ioana 8 Bacau Lumea ca un cantec Cristian Alivej
10.     Roman Ayan Claus 8 Bacau Fata de la parter Mihai Alexandru
11.     Sofia Haragis 8 Cluj Napoca Danseaza twist Viorel Gavrila/Corina Despot
12.     Șoană Mihaela-Bianca 8 Bucuresti Gasca mea Repertoriul HiQ

 

Categoria de varsta 9 ani, in ordinea alfabetica

Nr.Crt. Nume si prenume concurent Varsta Localitatea Titlul melodiei Compozitor/Textier
1.         Anton Larisa-Ioana 9 Bacau No Meghan Trainor
2.         Bodnar Evelina-Andreea 9 Piatra-Neamt Ardelean show Claudiu Bulete/Mirela Bulete
3.         Cercel Radu Ioan 9 Bacau Cartierul canta rock Nicu Damalan/Laura Stoica
4.         Darie Ana Alesia 9 Piatra-Neamt Asculta-mi inima Gabriel Baruța/Meda Horjan
5.         Fluture Maia Briana 9 Galati Masterpiece Jessie J
6.         Hârbu Miruna Stefania 9 Bacau Rise like a Phoenix Rep. International
7.         Hote Ștefania-Ioana 9 Baia Mare Suflet Drag Gabriel Baruța/Meda Horjan
8.         Ihnatenko Irina 9 Ucraina Just A Little Bit Of Your Heart Ariana Grande
9.         Milea Giulia Maria 9 Galati Love is the name Sofia Carson
10.     Ojog Alexandru Ioan 9 Bacau Believer Rep. International
11.     Pop Alessia-Valeria 9 Suceava Skyfall Rep. International
12.     Pop Camelia 9 Baia Mare Speranta Bujor Miscutia/Valeria Miscutia

 

Categoria de varsta 10 ani, in ordinea alfabetica

Nr.Crt. Nume si prenume concurent Varsta Localitatea Titlul melodiei Compozitor/Textier
1.         Adalia Ani 10 Cluj Napoca Who You Are Jessie J,Shelly Peiken,Toby Gad
2.         Afădăroaei David Gabriel 10 Bacau Ale mele vise dragi Gabriel Baruța
3.         Bostan Adina Lavinia 10 Galati Hora Mare Valentin Boghean/Ianos Turcanu
4.         Burlacu Silvia Elena 10 Piatra-Neamt Ochii bunicilor George Natsis/Carmen Aldea Vlad
5.         Grigoras Denisa Esmeralda 10 Piatra-Neamt Dupa noapte vine zi Aurel Giroveanu/Tudor Musatescu
6.         Hirta Mara Calina 10 sat. Sasar, jud. Maramures Zile de foc Claudiu Bulete
7.         Marc Mitrasca 10 Zalau Adagio Tomaso Albinoni, Remo Giazotto, Lara Fabian, Dave Pickell
8.         Matasă Mara-Elena 10 Grumazesti Perepilochka Rep. International
9.         Patrunjel  Bogdan -Ionut 10 Piatra-Neamt Faded Rep. International
10.     Starostyuk Taisiya 10 Ucraina Nenka Anna Vaha
11.     Susan Daria-Casandra 10 Piatra-Neamt Teatrul e viata mea Cristian Alivej/Viorela Filip
12.     Tanasă Anamaria Teodora 10 Piatra-Neamt Beneath your beautiful Rep. International
13.     Tapalaga Cistiana-Ilinca 10 Piatra Neamt Caruso Rep. International
14.     Vrincianu Amalia 10 Pipirig Te iubesc, maicuta mea Cornel Fugaru/Mirela Fugaru
15.     Vrincianu Ilinca 10 Pipirig Dansez pe stradă Claudiu Bulete

 

Categoria de varsta 11 ani, in ordinea alfabetica

Nr.Crt. Nume si prenume concurent Varsta Localitatea Titlul melodiei Compozitor/Textier
1.         Cacciolo Greta 11 Italia Terra Mia Mariella Nava
2.         Ciobotaru Alexandra 11 Com. I.C.Bratianu, Jud Tulcea The power of love Rep. International
3.         Clapa Andreea 11 Vaslui Ingerii nu plang Ion Cristinoiu/Roxana Popescu
4.         Gaman Daria Elena 11 Bacau Rug Vasile Sirli/Anca Argesiu
5.         Neagu Andy Nicholas 11 Barlad Black Velvet Christopher Ward ; David Tyson/Alan nah Myles
6.         Pagu Amira- Marina 11 com. Balteni, jud. Vaslui Depre ingeri Walter Dionisie/Anca Dionisie
7.         Panaite Alexia Maria 11 Bacau Read all about it Rep. International
8.         Popa Irina Alina 11 Slobozia Stand up for love Destiny’s Child
9.         Roman Daryna 11 Ucraina Усміхнися мені! (Smile at me!) Volodymyr Shabashevych /Vadym Kryshchenko
10.     Urîtu Ligia Elena 11 Iasi Set Fire to the Rain Adele Laurie Blue Adkins, Fraser T. Smith
11. Ursulescu Diana-Maria 11 Vaslui Amar Pelos Dois Luísa Sobral

Categoria de varsta 12 ani, in ordinea alfabetica

Nr.Crt. Nume si prenume concurent Varsta Localitatea Titlul melodiei Compozitor/Textier
1.         Costinaș Iulia Denisa 12 Baia Mare Crno i belo Rep. International
2.         Fedir Sklyarenko 12 Ucraina I Wish Steve Wonder
3.         Iosub Dumitra Cristina 12 Piatra-Neamt Lume, lume  
4.         Lucaciu Veronica Maria 12 Oradea Almost There Anika Noni Rose
5.         Manolache Gabriela 12 Broșteni, Vrancea Cântă și dansează Virgil Popescu/Oana Sîrbu
6.         Manolache Teodora 12 Broșteni, Vrancea Cerul meu albastru  Cristian Alivej/Ioan Gherman
7.         Mihuț Maria-Emilia 12 Iasi Oriunde vii Gabriel Baruta/Meda Horjan
8.         Muresan Patrick 12 sat. Mociera, Baia Mare, jud. Maramures The Show Must Go On  Brian May
9.         Necula Denisse Annemarie 12 Com. Smardan, jud. Galati Mercy Aimee Ann Duffy / Stephen Andrew Booker
10.     Neculai Alexandra-Mihaela 12 Galati Angel Chiara Siracusa
11.     Paun Justina-Maria 12 Broșteni, Vrancea We rise me up Rep. International
12.     Rusu Eliza Rianna 12 Pascani Cry Baby Rep. International
13.     Șoană Nicolae-Cristian 12 Bucuresti Cantec pentru bunica mea George Natsis/Mirela Fugaru

Categoria de varsta 13-14 ani, in ordinea alfabetica

Nr.Crt. Nume si prenume concurent Varsta Localitatea Titlul melodiei Compozitor/Textier
1.         Bulgaru Ioana 14 Galati Settle Down Kimbra,  François Tétaz
2.         Deona Roman 14 Dej, Jud Cluj Prayin Kesha
3.         Dorofte Daria Elena 13 Piatra-Neamt Lupii Prelucrare folclorica Adda
4.         Ghidurus Andrada Maria 13 Slobozia When you were my man Bruno Mars
5.         Lică Flaviana 13 Vînatori Neamț Cancao de mar Rep. International
6.         Ligotchi Delia 13 Iasi Beautiful Christina Aguilera
7.         Musteață Erica 13 Bălți, Rep. Moldova Pînă zorii vin Andrei Frantuz/Radmila Popovici
8.         Paraschiv Iustin 13 Piatra-Neamt Wrecking ball Miley Cirus
9.         Pintilescu Smaranda Elena 14 Piatra-Neamt I put a spell on you Rep. International
10.     Sorlea Iulia 14 Cluj Napoca I will be Rep. International

 

Categoria de varsta 15-19 ani, in ordinea alfabetica

Nr.Crt. Nume si prenume concurent Varsta Localitatea Titlul melodiei Compozitor/Textier
1.         Alucăi Ana-Maria 15 Vînători-Neamt Writings on the wall Sam Smith
2.       Boros Ionut Valentin 15 Brosteni, Vrancea

Et si tu n’existais pas

Rep. International
3. Budeșteanu Anastasia 16 Galati My heart will go on James Horner/Will Jennings
4. Cristea Alexandru-Antonius 19 Oradea Come as one Gabriel Băruta/Alexandra Ivan
5. Diaconu Andreea Cătălina 15 Bacau We got love Rep. International
6. Filipan-Bora Semsilia-Daciana 16 Santandrei Figures Rep. International
7. Gherman Alexandra 17 Cluj Napoca A Dui Doina Class
8. Mara Pop 16 Cluj Napoca Homeless Christina Aguilera
9. Manea Tudor 19 Oradea Grace Kelly Rep. International
10. Nistor Maria 16 Rep. Moldova Mademoiselle chante les blues Rep. International
11. Popa Alessia Teodora 15 Bacau Love on the brain Rep. International
12. Țîju Letisia 16 Rep. Moldova Mama Ioana Sulac/Ianos Turcanu
13. Vasiliu Teodora Maria 15 Galati Just like fire Pink

Categoria JAZZ

Desi au existat mai multe solicitari pentru aceasta sectiune, in finala au ajuns doar doi concurenti. Este posibil ca juriul din finala festivalului sa pastreze sectiunea de sine statatoare sau sa o cupleze cu categoria 15-19 ani.

Nr.Crt. Nume si prenume concurent Varsta Localitatea Titlul melodiei Compozitor/Textier
1.         Alucăi Ana-Maria 15 Vînători-Neamt At Last Rep. International
2. Ilie Valentina Sorina 19 Galati Airmail Special Rep. International

Categoria Grupuri

Nr. Crt. Nume si prenume Varsta Localitate Titlul melodiei Compozitor/Textier
1.         Nick & Bia 9-12 ani Bucuresti Mamma Mia Rep. Elena Gheorghe
2.         Paraschiv Iustin & Scarlat Teodora Maria 12-13 ani Piatra Neamt Inima ta Corina Chiriac
3.         DUO IULIA SI MARA 14-16 ani Cluj Napoca Rewrite the stars Justin Paul/Benj Pasek
4.         Vrincianu Amalia & Ilinca 10 ani Pipirig Altă melodie în afară de cele prezentate la toate categoriile din festival  
5. Grupul Neghi Voice 8-10 ani Bacau Tot mai sus  
6.         Grupul Angels (Paun Iustina, Manolache Gabriela, Ionescu Ilinca, Manolache Teodora, Ionut Boros)   Brosteni, Vrancea Sa-i cunoasteti pe romani Cristian Alivej/Viorela Filip

Sectiunea ”100 de note pe portativul tricolor„

Menționăm că această sectiunea va fi impartita in mai multe categorii de varsta de juriul din finala festivalului

Nr. Crt. Nume si prenume Varsta Localitatea Titlul melodiei Compozitor/Textier
1.         Radev Nikolay 7 Bulgaria Pe strada Ghiocei Temistocle Popa /Marian Stere
2.         Pintican Eliza Daria 8 Baia Mare De-ar fi dorul Cornel Fugaru/ Eugen Rotaru
3. Anton Larisa Ioana 9 Bacau Hora la romani Autentic
4. Mocanu Elena Sorina 9 Vaslui Tara mea Victor Zelins
5. Adalia Ani 10 Cluj Napoca Viata-i un dar Gabriel Baruta
6. Marc Mitrasca 10 Zalau Copacul Jolt Kerestely/Ovidiu Dumitru
7. Tanasă Anamaria Teodora 10 Piatra-Neamt Romania Adrian Daminescu
8. Clapa Andreea 11 Vaslui Trei culori Ion Aldea Teodorovici/ Grigore Vieru
9. Pagu Amira-Marina 11 Vaslui Poarta catre vis George Natsis/Mirela Fugaru
10. Popa Irina Alina 11 Slobozia Hora din Moldova Veaceslav Daniliu/Andrei Hadjiu
11. Scarlat Teodora-Maria 11 Piatra-Neamt Pentru ea Ion Aldea Teodorovici/ Grigore Vieru
12. Ursulescu Diana-Maria 11 Vaslui Iertare Ion Aldea Teodorovici/ Grigore Vieru
13. Neculai Alexandra-Mihaela 12 Galati Fată sihastră Millenium
14. Paun Justina Maria 12 Brosteni, Vrancea De ai fi tu salcie la mal Horia Moculescu/ Mihai Maximilian
15. Manolache Gabriela 12 Brosteni, Vrancea Romancuta Viorela Filip
16. Manolache Teodora 12 Brosteni, Vrancea Hai la joc Cornelia Porcisanu/ Marcela Penes
17. Ligotchi Delia 13 Iasi Lie Ciocarlie Reorchestratie din folclorul popular
18. Pintilescu Smaranda 14 Piatra Neamt Blestem Maria Tanase
19. Sorlea Iulia 14 Cluj Napoca Linu-i Lin Liviu Stirbu
20. Alucăi Ana-Maria 15 Vînători-Neamt Umbrela Ion Aldea Teodorovici/ Gheorghe Urschi
21. Boros Ionut Valentin 15 Brosteni, Vrancea Brezuta Florentin Delmar/Eugen Mirea
22. Pop Mara 16 Cluj Napoca Suflet gol  
23. Dobos Ariana Antonia  8 Bacau Cea mai frumoasa stea Cristian Faur/Roxana Popescu
24. Barnea Patrisia 7 Bacau Norocul meu e mama mea Nicoplar Caragia
25. Luncanu Ariana Maria 10 Bacau Miorita  
26. Dirjan Mara 8 Cluj Napoca O portocala Cornel Fugaru/Eugen Rotaru
27. Gherganu Emma Iona 10 Bacau Trurli Vasile Vasilache/Nicolae Stroe

 

Acest articol a fost publicat în 2018. Salvează legătura permanentă.